ZİYA GÜNDÜZ YÜREKLERE GÜL DİKMEK!
Yazı Detayı
31 Aralık 2020 - Perşembe 17:31
 
YÜREKLERE GÜL DİKMEK!
ZİYA GÜNDÜZ
gunduzziya82@gmail.com
 
 

Kâinat denilen kitaba ibretle, basiretle bakanlar görürler ki; seherin güne yürüyüşü bütün hızıyla devam ediyor. Bizim seyr-ü seferimizde seherin seferi gibi geceden güne olmalıdır.

Ama ne yazık ki, ayrı düşmüşüz vakt-i seherde başlayan secde seferlerinden. Çünkü beyaza çalan ruhumuzun yazgılarını silmiş ve uzak düşmüşüz kendimizden!

Vakt-i seher, uyanıklığı salık verir. Utangaç kentlerin kaldırımlarında sergiye koyduğumuz aymazlıklarımız, aydınlığı bize unutturan karanlıklarımız oldu. Yorgun şakayıklar gibi unutulmuş vadilerde boynu bükük kalakalmışız.

Ruhumuzun kumaşına kuşku motifleri düştü. Binlerce parçaya bölünmüş lime lime olmuşuz. Yırtık yelkenlilerin güvertesinden düşüşümüzü, pişmanlıklarımızı yaşıyoruz.

Tayfuna tutulduk nedamet deryasında. Sahile vurduk dert adasında.. Desiselerin hileleri ruhlarımızı sardı. Tükenmiş takvimler, geçen seneler, biten sevdalar, mezara gömülen umutlar içimizi acıtıyor. Ruhumuzun vadilerine kar yağıyor, işgal altındayız.

Bütün yollar kapanmış, geçit vermiyor içine düştüğümüz hüznün girdapları. Hüzzam duygular fethetmiş yüreğimizi. Ruhumuzun esrarında mutlak sözü söyleyecek umutlar gizli.

Acı bir melalin ağırlığı demir atmış içimize. Ürkek ceylanların hüznü vurmuş yüreğimize. Sırtımızda insan yüklü dağlar var. Bin bir günahın sel olup aktığı karanlık bir çağda, aklını, kalbini, fıtratını, dolayısıyla insanlığını bozulmaktan korumuş irade sahibi yiğitlere ihtiyaç var.

Seher gibi karanlığa takılmadan güne uzanma zamanıdır. İlim yıldızları, irfan denizleri, gönül terazileriyle insanların en hassas noktalarına kadar eğilmeyi bilmişler, onları yüreklerinden fethetmişlerdir. Onların yüreklerine gül dikmişlerdir. Yürekleriyle yürümüşler, insanların içine gönül aracılığıyla çıkmışlar, gönül konuşmuş, gönül söylemiş, gönül tamir etmiş, gönül kazanmışlardır.

 

Ümmet gülistanında körpe karanfiller koparılıyor. Gül koklayan Şeyda bülbüller oklanıyor. Engebelerle baharın neferi olan nilüferin, zafere giden seferi engelleniyor. Bu nedenle altını çizerek diyoruz ki, iyilerin dünyasına ulaşma yolunda aşılmaz yokuşlar; gülden, gönülden ve gündemden kovulmadıkça ateş gözlü baykuşlar!

Sevgi ve Dua ile..

 
Etiketler: YÜREKLERE, GÜL, DİKMEK!,
Yorumlar
Haber Yazılımı