Millet İttifakında kriz... SP bölünecek mi? Ekonomi Savaşının Atom Bombası atıldı...
Haber
16 Haziran 2021 - Çarşamba 11:33
 
Millet İttifakında kriz... SP bölünecek mi? Ekonomi Savaşının Atom Bombası atıldı...
Millet İttifakında kriz... SP bölünecek mi? Ekonomi Savaşının Atom Bombası atıldı... [SEDE. Bülten - 15.06.2021 Salı]
TÜRKİYE Haberi
Millet İttifakında kriz... SP bölünecek mi? Ekonomi Savaşının Atom Bombası atıldı...

 

 

Millet İttifakında kriz...
 
SP bölünecek mi? Ekonomi
 
Savaşının Atom Bombası
 
atıldı..
 
. [SEDE. Bülten - 15.06.2021 Salı]
 
 
Her hafta 7 günlük haber ve analizleri tarayarak arka planda kalan gerçek gündemleri sizlerle buluşturmanın yorgunluğunu siz değerli okurlarımızın bültenimize gösterdiği ilgiyle unutuyoruz.
Haber, analiz ve yorumlarımızı beğenerek okuyan ve bu ayrıcalığı dostlarıyla paylaşarak bültenimizi tavsiye eden tüm okurlarımıza binlerce kez teşekkürler…
Siz beğendikçe biz daha çok çalışacağız.
HABERCİ Mİ OLMAK İSTİYORSUN?
Sizden gelen talepleri hayata geçirebilmek için ekibimizi büyütmeye devam ediyoruz.
Staj yapmak isteyen ya da sadece merakı olup da maceramızda yer almak isteyenleri buraya bekliyoruz.
Başvuru Notu: Önceliğimiz sürdürülebilir bir yayıncılık çerçevesinde perde arkasındakileri gösteren, derin analizler ele alan kimliğimizi korumaktır.
Bir hafta bekleyemeyenler için Telegram kanalımızda daha sık paylaşımlar için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.
Merak edenleri buraya alalım.
SEDE Bülten nedir?
(S)iyaset
(E)konomi
(D)ış Politika
(E)nerji
konularında medyanın görmediklerini ele alan (şimdilik), her Salı mail kutunuza düşen özetlerle arka planda kalan haber, yorum ve analizleri sizlerle buluşturan toplam 10 dakikalık bir bültendir.
Mottomuz hiç değişmeyecek:
Bir haftayı 10 dakikaya sığdır.
Yorum, görüş ve önerilerinizi sedebulten@gmail.com mail adresine gönderebilirsiniz.

 

SEDE. Bülten
SEDE. Bülten
Türkiye'de gündem sıklaştıkça bir haftanın haberlerini seçmek iyice zor bir hale geliyor. Arka planda kalan önemli gelişmeleri dikkatinize sunma çabamızın yanında hedefimizi de hiç unutmuyoruz:
Bir haftayı 10 dakikaya sığdır.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 ay önce Cuma namazı sonrasında Oğuzhan Asiltürk'e sürpriz bir ziyarette bulunmuş ve bu tip ziyaretlerin devamının geleceğini açıklamıştı. Görüşmeden bir süre sonra konuşulanlarla ilgili Asiltürk'ten şu açıklama gelmişti:
Açıklarsam bir bölünme meydana gelir. Ben bunu açıklamam. Ne yapacağım kalbimde durur.
Bunun üzerine Saadet Partisi'nden gelen “Padişahlıkla mı yönetiliyoruz?” tepkisi bir gerginlik oluşturmuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cumhur İttifakı'nı güçlendirmek için Saadet Partisi'ni Millet İttifakı'ndan ayırma çabası olarak görülen bu görüşme sonrasında Resmi Gazete'de yayımlanan bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Saadet Partisi'nin sert bir dille eleştirdiği İstanbul Sözleşmesinden çıkıldı.
Oğuzhan Asiltürk, görüşmeden 5 ay sonra Twitter hesabından 2023 seçimlerine katılacak 8 milyon gencin inancı üzerine yapılan bir anket sonuçları paylaştı.
8 milyon gencin sadece 3 milyonun kendisini inançlı olarak tanımladığını belirten Asiltürk, bu gençlerin Saadet Partisi'ne oy vermeyeceğini söyleyerek partinin duruşunu eleştirdi.
Oğuzhan Asiltürk
40- Saadet Partisi, ona niçin oy vermiyorsunuz diye sorunca, gençler biz o partinin de bizim inançlarımızı, savunduğunu duymadık. Basında yer alan haberleri  izliyoruz, o parti de diğer partiler gibi sâdece iktidarı tenkit ediyor diye cevap veriyor...
Asiltürk, parti duruşunun Milli Görüş geleneğine uymadığını belirterek Saadet Partisi Olağan Kongresine kendi denetiminde bir liste sunulacağını ilan etti.
Oğuzhan Asiltürk
47- Güçlü bir Saadet Partisi  teşkilâtı oluşturmak ve yukarıda durumlarını anlattığım gençleri, Millî Görüşe kazandırmak için, benim gözetimimde, geniş istişarelerle bir liste hazırlanacak ve kongre başkanlığına sunulacak. Rabbimiz hayırlı hizmetler yapmalarını nasip eylesin.
 
Asiltürk'ün açıklamaları sonrasında 2 saat içinde Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın'dan açıklama geldi. Aydın şu ifadelerle eleştirilere cevap verdi:
Ülkemizin ve insanımızın karşı karşıya kaldığı problemlere sebep olan yanlış politikalara, tutum ve davranışlara da hangi saiklerle itiraz ettiğimiz ise milletimizin malumudur. Saadet Partisinin kararlı duruşu ortadadır ve uzunca bir süredir kamuoyunun geniş kesimleri tarafından takdirle takip edilmektedir.
Aydın, parti merkez ve alt yönetimlerinin tümüyle Genel Başkan Temel Karamollaoğlu'nun arkasında olduğunu belirttiği şu ifadelere de yer verdi:
Kazandığımız bu geniş ilgi ve takdirin her geçen gün arttığının bilinci ve sorumluluğuyla; muhterem Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu'nun öncülüğünde, GİK üyelerimiz, İl/İlçe Başkanlarımız ve partimizin her bir kademesinde görev yapan mensuplarımızın tamamı, ülkemizdeki kutuplaşma zeminlerini ortadan kaldırmak, hak ve adalete dayalı bir Türkiye’yi tesis etmek ve hep birlikte daha güzel bir gelecek inşa etmek için gece gündüz çalışmaktadır ve bu anlayışla çalışmaya da devam edecektir.
ANALİZ: Saadet Partisi, Millet İttifakı içinde yer alarak sol ile sağ blok arasındaki yakınlaşmada önemli bir meşruiyet sağlıyor. Başkanlık Sistemi temelinde yükselen Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi siyasetin sağ ve sol bloklar olarak ayrışmasını esas alıyor. Saadet Partisi'nin duruşu bu bloklaşmayı engelliyor. AK Parti sağ bloku Cumhur İttifakı içinde konumlandırmaya çalışıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir süredir Meral Akşener'i ile direkt bir polemiğe girmemesi de bu politikanın bir sonucu olarak yorumlanıyor. Bu sistem ile muhalefette kalarak kendisini dönüştüremeyen sol siyasetin biraz daha merkeze kayması bekleniyor.
Kaynak:[SEDE. Bülten - 15.06.2021 Salı]
Kaynak: Editör:
Etiketler: Millet, İttifakında, kriz..., SP, bölünecek, mi?, Ekonomi, Savaşının, Atom, Bombası, atıldı...,
Yorumlar
Haber Yazılımı