Maraş'a Neden (Kahraman)

Unvanı Verildi?

Maraş’a “Kahraman” unvanı

neden verildi?

Kahraman unvanı alan ve bugün

Kahramanmaraş olarak anılan

şehrimizin yaptıkları ve mükafatı...

 

Kurtuluş savaşı sırasında başta düzensiz olan Kuvayı Milliye birlikleri ortaya çıkmıştır. Maraş bunlardan en etkinlerinden birine sahipti ve tüm şehir halkı hep birlikte tek yürek olup düşmana karşı direnmişlerdi. Bununla kalmayıp komşu illerin yardımlarına da yetişmişlerdi.

 

MARAŞ'A NEDEN “KAHRAMAN” UNVANI VERİLDİ?

Kurtuluş savaşı zaferle sonuçlandıktan sonra herkesin takdirini toplayan bu şehre bir yazı gönderilmiştir ve mücadeleye katılanların isminin bulunduğu bir liste istenmiştir. Şehrin kendi içinde yaptığı toplantılar sonucu milli mücadeleye katılmamış tek bir ferdin bile bulunmadığı kararına varılır. Ankara’ya cevap aynen bu şekilde gönderilir. TBMM bu cevap üzerine 5 Nisan 1925 tarihinde milli mücadeleye katılanlara tek tek İstiklal madalyası vermektense tüm şehre atfedilmesine karar verir. Kırmızı şeritli bir istiklal madalyası Maraş’a ödül olarak verilir. 7 Şubat 1973 tarihindeki TBMM kararı ile de bu şehre "Kahramanlık" unvanı verilir. 1925 senesinden beri Kahramanmaraş halkı 12 Şubat Kurtuluş Bayramı’nda şanlı bayraklarına İstiklal madalyasını takar ve geçmişi anar.

KAHRAMANMARAŞ’A İSTİKLAL MADALYASI NEDEN VERİLDİ?

Kahramanmaraş’ın Kurtuluş savaşında şehir halkı ile birlikte topyekün direniş göstermesi ve çevre vilayetlerinde yardımına koşması büyük takdir toplar.

Ve Kurtuluş savaşı sonrasında Maraş’a bir yazı gönderilerek, Milli Mücadele’ye katılanların listesi istenir. Şehrin ileri gelen yönetiçileri toplanır, bir durum tesbiti yapar. Sonun da Ankara’ya;

”Maraş'ta Milli Mücadele’ye katılmayan tek fert bile yoktur” cevabı verilir.

Bunun üzerine 5 Nisan 1925 yılında toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi onayı ile İstiklal madalyasının Maraş’ta fertlere değil, şehir halkına verilmesi kararlaştırılır ve Kahramanmaraş bir adet kırmızı şeritli İstiklal madalyası ile ödüllendirilir.

Kahramanmaraş 1925 yılından beri her yıl Kurtuluş günü olan 12 Şubat Kurtuluş Bayramı’nda İstiklâl madalyasını şanlı bayrağına törenle takarak, geçmişini yad eder.

 

Kaynak: www.islamveihsan.com

 

 

SÜTÇÜ İMAM KİMDİR?

 

BU VATAN HABER