Haber Detayı
17 Mayıs 2020 - Pazar 00:18
 
Toplu Para Ödeyerek Erken Emeklilik Mümkün! İşte Madde Madde Erken Emekliliğin formülü
Son dakika haberi... Yasalarımızda çalışılmayan dönemler için geriye dönük ödeme imkânı yok. Ancak bazı istisnalar var ki toplu para ödeyerek yıllarca çalışmadan kurtulup erken emekli olabiliyorsunuz. Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem toplu para ödeyerek erken emekli olmanın yollarını yazdı.
EKONOMİ Haberi
Toplu Para Ödeyerek Erken Emeklilik Mümkün! İşte Madde Madde Erken Emekliliğin formülü

Yazan: Faruk Erdem
 
     Takvim Gazetesi
 
 

Toplu Para Ödeyerek Mümkün!

İşte Madde Madde Erken Emekliliğin formülü

haberi... Yasalarımızda çalışılmayan dönemler için geriye dönük ödeme imkânı yok. Ancak bazı istisnalar var ki toplu para ödeyerek yıllarca çalışmadan kurtulup erken emekli olabiliyorsunuz. Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü toplu para ödeyerek erken emekli olmanın yollarını yazdı.

 


Her çalışan haklı olarak bir gün emekli olmayı hayal ediyor. Ülkemizde bunun yolu da belli sayıda gün prim ödemek, belli yaşa gelmek ve belli bir sigortalı yılını doldurmak isteniyor. Yasalarımız geçmiş yıllarda çalışılmayan dönemler için geriye dönük ödeme imkânı tanımıyor. Ancak bazı istisnalar ile toplu ödeme yaparak bu günleri satın almak mümkün olabiliyor. Sigortalıların borçlanma yapabilecekleri süreler 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 41. Maddesi ile düzenlenmiş.


1) Kadınlar sigortadan sonra üç çocuğa kadar doğum borçlanması yaparak 2.160 günü toplu ödeme ile satın alabiliyor. Böylece bir kadın 6 yıl çalışıp prim ödemeden kurtularak 6 yıl erken emekli olabiliyor. Yaşını ve yılını doldurmuş bir kadın çalışanın primi eksik ise 6 yıl çalışmadan erken emekli olabilir.


2) Er veya erbaş olarak silah altında veya yedek subay okulunda geçen süreleri toplu olarak ödemek mümkün. Böylece sigortadan önce yapılan askerliği borçlananlar borçlandıkları süre kadar işe giriş tarihlerini geri çekerler. Bu da onlara 1 yıl erken emeklilik ve 12 fazla maaş imkanı sunar. Sigortadan sonra askerlik yapanlar ise borçlanarak eksik günlerini tamamlar ve o kadar süre beklemeden erken emekli olur.


3) Emekli Sandığı'na tabi çalışan memurların, ücretsiz izin süreleri borçlanılabiliyor. Böylece o günler beklemeden emeklilik hesabında kullanılır.


4) Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık için yurt içinde veya yurt dışında geçirdikleri normal doktora veya uzmanlık öğrenim süreleri borçlanılarak emeklilik hesabında kullanılıyor.


5) Sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri de borçlanılabiliyor.6) Sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreleri de borçlanılabiliyor.


7) Grev ve lokavtta geçen süreleri de borçlanmak mümkün.8) Hekimlerin fahrî asistanlıkta geçen süreleri borçlanılıyor.


9) Seçim kanunları gereğince görevlerinden istifa edenlerin, açıkta geçirdikleri süreleri borçlanma imkânları bulunuyor.


10) Part-time çalışanlar, 30 günden az çalışması olanlar, ücretli öğretmenler bu süreleri borçlanarak 30 güne tamamlayabiliyor.Kaynak: FARUK ERDEM / TAKVİM

Kaynak: Editör:
Etiketler: Toplu, Para, Ödeyerek, Erken, Emeklilik, Mümkün!, İşte, Madde, Madde, Erken, Emekliliğin, formülü,
Yorumlar
Haber Yazılımı